Co je vaginální bakteriální infekce?

Bakteriální vaginální infekce (bakteriální vaginóza) sice zní děsivě, ale jedná se o velmi běžné a snadno léčitelné onemocnění. Pokud trpíte bakteriální vaginózou, pamatujte, že nejste sama. Bakteriální vaginóza patří u žen v reprodukčním věku mezi nejčastější typ vaginálních infekcí.

Bakteriální infekce (bakteriální vaginóza) je velmi časté onemocnění pochvy. Za normálních podmínek se v pochvě přirozeně vyskytují různé druhy bakterií; v největším počtu jsou zastoupeny bakterie mléčného kvašení (laktobacily). Bakterie mléčného kvašení produkují kyselinu mléčnou, která zvyšuje kyselost, udržuje tak v pochvě normální nízké pH (kyselé) a chrání ji před infekcí. Toto nízké pH obvykle brání růstu nežádoucích mikroorganismu. Když se počet bakterií mléčného kvašení sníží a pH se zvýší, dojde ke změně rovnováhy a začnou se množit „škodlivé“ bakterie. V mírnější formě se tedy jedná o narušení rovnováhy poševního mikroprostředí ve prospěch nežádoucích bakterií.

Něco se vám nezdá?

Jedním z nejčastějších příznaků bakteriální vaginózy je zápach, často popisovaný jako „rybí“. Zde najdete popis dalších příznaků.

Jak předcházet opakování kvasinkové a bakteriální vaginální infekce?

Co je to bakteriální vaginální infekce a jak se léčí?

Těhotenství a bakteriální infekce

Během těhotenství může dojít ke zvýšení počtu škodlivých bakterií. Tím je narušena přirozená rovnováha poševního prostředí a mohou vznikat problémy, jako je například bakteriální infekce. Pokud jste těhotná a máte podezření na bakteriální infekci, konzultujte způsob léčby se svým lékařem. Toto onemocnění může vést například k následujícím komplikacím:

  • zánětlivé onemocnění pánve
  • zvýšené riziko potratu
  • zvýšené riziko předčasného porodu

Nahoru