Často kladené otázky

Co je vaginální mykóza?

Vaginální mykóza neboli poševní kvasinková infekce, patří mezi častá gynekologická onemocnění. Vzniká přemnožením kvasinek, které v napadené sliznici způsobují charakteristické příznaky onemocnění – zejména pálení, svědění v intimních partiích, někdy také výtok.

Co způsobuje vaginální mykózu?

Vaginální mykóza vzniká následkem porušení rovnováhy přirozeného poševního prostředí. Existuje mnoho faktorů, které riziko infekce potenciálně zvyšují, například nedostatečná intimní hygiena, nošení těsných a neprodyšných kalhot, nošení syntetického spodního prádla, špatné stravování a nadmíra stresu nebo genetické předpoklady, či některá onemocnění (např. cukrovka). Více najdete zde.

Jak se vaginální mykóza projevuje – jak ji poznám?

Mezi charakteristické příznaky vaginální mykózy patří svědění a pálení v pochvě a jejím okolí. Velice zřetelným a nepříjemným projevem může být i přítomnost tvarohovitého výtoku.

Pokud si nejste jistá, že se jedná o vaginální mykózu, poraďte se se svým lékařem.

Cítím svědění v pochvě, je to kvasinková infekce?

Svědění je obvyklým příznakem vaginální kvasinkové infekce, takže můžete mít pravdu. Podívejte se na naši stránku, pojednávající o nejčastějších příznacích.

Slyšela jsem, že pokud jednou dostanete kvasinkovou infekci, může se znovu vrátit. Jak se mám proti tomu bránit?

Pokud jednou dostanete kvasinkovou infekci, nutně to neznamená, že se bude opakovat. Nicméně prostřednictvím následujících několika změn můžete přispět ke zlepšení svého životního stylu a napomoci zabránit tomu, aby se kvasinková infekce vrátila. Měla byste se vyhýbat používání mycích prostředků s obsahem parfémů a jiných chemických látek v oblasti Vašich intimních partií. Snažte se měnit spodní prádlo po cvičení či plavání. Pro více tipů, jak zabránit vaginální mykóze, klikněte zde.

Jak léčit kvasinkovou infekci?

Pokud máte vaginální kvasinkovou infekci poprvé, navštivte svého gynekologa, aby Vám doporučil vhodnou léčbu. Pokud už jste kvasinkovou infekci prodělala, a jste si jistá, že se jedná o toto onemocnění, můžete ji léčit také pomocí volně prodejných léčivých přípravků. Pokud chcete vidět úplnou nabídku našich výrobků, klikněte zde.

Mohu se vaginální mykózou nakazit při sexu?

Pokud máte sex, ať už s mužem či s ženou, můžete si kvasinkovou infekci navzájem opakovaně předávat. Je to proto, že kvasinkovou infekcí mohou onemocnět jak muži, tak ženy. Pokud má váš mužský partner kvasinkovou infekci, může ji také léčit pomocí léčivých přípravků Canesten GYN.

Pokud beru antibiotika, mohu onemocnět vaginální mykózou?

Nutně ne, nicméně asi u jedné ze tří žen, které užívají antibiotika, se vaginální kvasinková infekce objeví. Antibiotika totiž mohou snížit počet bakterií, přirozeně se vyskytujících ve Vaší vagíně, čímž je umožněno množení kvasinky Candida albicans, což následně vede ke vzniku vaginální kvasinkové infekce.

Existuje nějaká komfortní léčba vaginální mykózy?

Všechny naše přípravky jsou stejně účinné k léčbě vaginální mykózy. Protože však každá z Vás preferuje různé typy aplikace, vyvinuli jsme celou řadu způsobů aplikace od tablet k vaginální aplikaci po vnitřní krém, tudíž si můžete vybrat léčbu, která Vám vyhovuje nejvíce. Pokud chcete vidět celou nabídku našich výrobků, klikněte zde.

Mohu mít pohlavní styk během léčby?

Při vaginální infekci a následné léčbě doporučujeme vyhnout se vaginálnímu styku, jelikož by se infekce mohla přenést i na partnera. Pokud se partner i tak nakazí, je možné ho léčit krémem Canesten GYN 6 dní nebo krémem ze sady Canesten GYN Combi Pack.

Mohu při léčbě chodit do bazénu?

Během léčby není vhodné navštěvovat veřejné bazény. Vaginální mykózy jsou totiž infekční, a než se onemocnění zcela vyléčí, představují riziko pro ostatní návštěvnice bazénu. Navíc, chlorovaná voda je jednou z příčin narušení poševního pH, které by úspěšnou léčbu mohlo ohrozit.

Jak se zavádí vaginální krém?

Vaginální krém se natáhne do aplikátoru a zavede se 1x denně (nejlépe v poloze vleže s pokrčenýma nohama večer před spaním) do pochvy, a to 6 po sobě následujících dní. Více najdete zde.

Kolikrát mohu použít aplikátor?

Aplikátor je určen k jednorázovému použití. Nedoporučuje se aplikátor používat vícekrát, ani po dokonalém omytí či dezinfekci. Po použití aplikátor vyhoďte a na další aplikaci použijte nový. Každé balení přípravků Canesten GYN obsahuje přesně tolik aplikátorů, na kolik aplikací je přípravek určen.

Mohu používat přípravky z řady Canesten GYN v těhotenství?

Hormonální změny v těhotenství mohou zvyšovat riziko infekce vaginální mykózou (zvýšením množství hormonu estrogenu). Při podezření na onemocnění vaginální mykózou vyhledejte svého lékaře, který Vám může doporučit vhodnou léčbu, případně ji aplikovat.

Nahoru