Co je kvasinková infekce?

Běžná kvasinková infekce neboli vaginální mykóza, je infekční onemocnění. Ve vaší vagíně přirozeně žijí některé druhy kvasinek a bakterií, ale když se kvasinka (nejčastěji Candida albicans) přemnoží, může způsobit kvasinkovou infekci. K přemnožení kvasinek může dojít při oslabení imunitního systému, při některých onemocněních (např. cukrovce), nebo když „hodné“ bakterie (zvané laktobacily) nedokážou udržet množení kvasinek pod kontrolou.

Dochází k tomu například v období psychické zátěže, při reakci organismu na stres, při změnách klimatu (např. na dovolené), hormonálních změnách a někdy také při užívání některých druhů léčivých přípravků (např. antibiotik). Mykotické onemocnění se může objevit i následkem nesprávných hygienických návyků.

Vaginální mykóza není řazena mezi pohlavně přenosné infekce.

V některých obdobích jste vůči kvasinkové infekci náchylnější:

  • Pokud jste těhotná
  • Pokud jste doužívala antibiotika
  • Pokud trpíte cukrovkou
  • Pokud užíváte antikoncepční pilulky
  • Pokud jste HIV pozitivní

Kdo může onemocnět vaginální mykózou?

Vaginální kvasinkové infekce se vyskytují poměrně běžně – okolo 70–75 % žen ji dostane alespoň jednou za život, a mnoho žen jimi může trpět i opakovaně.

Také muži mohou trpět kvasinkovou infekcí. U mužů kvasinkové infekce často probíhají bez příznaků. V některých případech se ale mohou objevit nepříjemné potíže v podobě svědění v intimních partiích, zarudnutí, bolestivých otoků či puchýřků na povrchu penisu a vnitřní straně předkožky (tzv. kandidová balanitida).

Vaginální kvasinková infekce a těhotenství

Kvasinková infekce vám nezabrání v otěhotnění. Nicméně některé její příznaky mohou způsobit, že váš pohlavní život bude narušen.

Pokud jste těhotná, je naprosto přirozené, že hormony ovlivňují vaše tělo – také riziko kvasinkové infekce se zvýší.

Pokud jste těhotná nebo kojíte a máte vaginální mykózu, zkonzultujte jakoukoliv léčbu nejprve se svým lékařem.

Pokud jste nikdy kvasinkovou infekci neměla a domníváte se, že jí možná trpíte, navštivte svého gynekologa. Jakmile už své příznaky poznáte a víte, že nejsou závažné, pomůžeme vám, abyste si s kvasinkovou infekcí poradila sama. Buďte si jistá a vyberte si správnou léčbu zde.

Nahoru